Ilustračná foto

Obdobie horúceho počasia na našom území končí, nakoľko prichádza studený front, ktorý v pondelok 1. júla priniesol búrky na severozápad. Dnes zasiahne predovšetkým východ a juh.

Prvé búrky sa počas pondelka 1. júla začali formovať vo veľmi teplom, prehriatom a instabilnom vzduchu nad centrálnym Českom. Prinášali nielen intenzívne prívalové zrážky, ale predovšetkým krúpy, ktoré dosahovali priemer až cez 5 cm.

„Dnes sa iniciácia búrok očakáva na našom území. Východ územia sa stále nachádza pred frontom, zatiaľ čo na severozápad a západ Slovenska v noci studený front vtiahol chladnejší vzduch. Tu sa vzduchová hmota stabilizovala a dnes sa na severozápade a západe očakávajú búrky len výnimočne,“ informuje imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

Predpoveď búrok na utorok 2. júl, zdroj: imeteo.sk

Juj a východ sa však nachádza aj naďalej v teplom a instabilnom vzduchu a práve v ňom sa budú tvoriť početné búrky. „V južných okresoch Banskobystrického a Košického kraja sa dnes môžu vyskytnúť aj intenzívnejšie búrky. V týchto oblastiach totiž budú panovať vhodné podmienky aj pre vývoj superciel,“ dopĺňa imeteo.sk.

Búrky sa začnú vytvárať už okolo poludnia a najintenzívnejšie budú popoludní. Produkovať môžu až niekoľkocentimetrové krúpy.

Zdroj: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, ilustračná pexels.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: