Ilustračná foto

Uplynulá noc bola na našom území poriadne veterná. Nastávajúca bude podľa informácií meteorológov ešte veternejšia. Európu zasiahne orkán Eberhard a intenzívne poryvy vetra sú očakávané aj na Slovensku.

Najviac postihnuté by mali byť Vysoké Tatry. Silný vietor však bude vyčíňať aj v oblasti Malých Karpát.

ORKÁN EBERHARD

Tlakovú níž, ktorá sa bude počas nedele 10. marca presúvať cez Európu z Britských ostrovov dostala pomenovanie od nemeckých meteorológov Eberhard. „Táto tlaková níž sa na poludnie bude nachádzať nad Beneluxom a popoludní nad severným Nemeckom. Odtiaľ sa do večera presunie nad západné Poľsko a krátko po polnoci by sa jej stred mal nachádzať nad Varšavou,“ informuje imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

Na našom území začne výrazne silnieť vietor súčasne v čase, kedy sa táto tlaková níž nasunie nad Poľsko. Ako uvádza imeteo.sk, dostaneme sa tak do silného tlakového gradientu medzi touto tlakovou nížou a tlakovou výšou, ktorá sa rozkladá nad Stredomorím, čo znamená silný vietor.

Silný vietor potrápi celé územie Slovenska

Ako sme informovali, vietor začne u nás silnieť počas nedele večera. Nárazy tak budú veľmi silné a pohybovať sa budú aj okolo 20 m/s. Vietor bude spočiatku viať od západu. Stáčať sa na severozápadný začne po polnoci, kedy začne výrazne silnieť.

„V nižších polohách by nárazy vetra mali dosahovať rýchlosť do 25 m/s, no na horách bude výrazne búrlivejšie. Nárazy vetra by sa mali pohybovať až do 33 m/s, čo sú nárazy o sile mohutnej víchrice,“ dopĺňa imeteo.sk.

Nárazy o sile orkánu budú v Tatrách

Víchrica by mala zasiahnuť aj oblasť Malých Karpát, kde poryvy vetra môžu dosahovať až do 35 m/s, čo sú už nárazy o sile orkánu. Ten však zavládne predovšetkým v Tatrách.

„Podľa aktuálnych predpovedí by v nižších oblastiach Tatier mal fúkať nárazový vietor o sile do 25 m/s. V polohách okolo 1500 m n.m., teda v oblasti pásma lesa by priemerná rýchlosť vetra po polnoci mala dosahovať rýchlosť 20 m/s a v nárazoch ojedinele až cez 45 m/s (162 km/h), uvádza na záver imeteo.sk.

Očakávané nárazy vetra. ZDROJ: imeteo.sk

NEDEĽA 10. MAREC ( platia výstrahy 1. a 2. stupňa)

zdroj: shmu.sk

PONDELOK 11. MAREC ( platia výstrahy 1. a 2. stupňa)

zdroj: shmu.sk

Zdroj: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, shmu.sk | Ilustračná foto: pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: