Ilustračná foto

Horskí záchranári upozorňujú návštevníkov horských oblastí, aby dobre zvážili svoje aktivity vo vysokohorskom teréne. Stredisko lavínovej prevencie pre stredné polohy Vysokých Tatier vydalo totižto ZVÝŠENÉ lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. 

Ako informuje Horská záchranná služba, lavínové nebezpečenstvo je v týchto polohách VEĽMI LOKÁLNE, viaže sa najmä na záveterné svahy, žľaby a terénne pasce, svahy pod sedlami J, JV a V orientácií. Uvoľnenie lavín je možné pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch! Pod takýmto zaťažením sa rozumie už aj lyžovanie alebo výstup na lyžiach či bez nich.

„V Západných, Nízkych Tatrách a Malej Fatre platí MIERNE lavínové nebezpečenstvo a vo Veľkej Fatre MALÉ lavínové nebezpečenstvom (1. Stupeň). Tendencia lavínového nebezpečenstva bude v najbližších dňoch zotrvalá,“ uvádza Horská záchranná služba.echo adrotate_group(2);

Slovenský hydrometeorologický ústav očakáva pre nasledujúci deň na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier výskyt vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 30 – 37 m/s (110 – 135 km/h), čo predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (najmä pre pešiu turistiku a horolezectvo).

„Aj preto by si mali návštevníci vysokohorských oblastí dobre zvážiť svoju aktivitu, počnúc plánovaním túry resp. aktivity, prispôsobiť ju vlastným možnostiam a schopnostiam s nevyhnutnosťou použitia zimného výstroja a výzbroje,“ dopĺňajú horskí záchranári.

Zdroj: hzs.sk, FB HZS | Ilustračná foto: FB HZS

Lajknite si i24.sk na Facebooku: