Ilustračná foto

Intenzívne sneženie, ktoré naše územie počas uplynulých dní zasiahlo postupne ustalo, nie však na dlho. Už počas nastávajúceho víkendu sa intenzívnejšie zrážky v podobe snehu, dažďa so snehom, ale i samotným dažďom opäť vrátia.

Podľa informácií meteorológov prvé zrážky dorazia v noci z piatka na sobotu. „Počas piatku sa bude v oblasti Baltského mora prehlbovať níž. S ňou spojený frontálny systém začne postupovať cez strednú Európu ďalej na juhovýchod. V noci z piatku na sobotu postúpi cez naše územie okludujúci front, ktorý prinesie sneženie do západnej polovice Slovenska,“ uvádza imeteo.sk.

Sneženie by však nemalo byť intenzívnejšie. Zrážky sa očakávajú predovšetkým na severozápadnom a západnom Slovensku. Do soboty 12. januára rána sa očakáva v týchto oblastiach 1 až 5 cm snehu, na náveterných stranách hôr do 10 cm.echo adrotate_group(2);

Kedy treba očakávať výraznejšie zrážky?

Cez naše územie postúpi ďalej na východ teplý front v sobotu 12. januára večer a prinesie postupne zrážky do západnej polovice Slovenska. Počas noci dorazí aj na východ.  „Zrážky budú od 400 metrov nad morom snehové, v nižších polohách na juhu a západe Slovenska sa môže vyskytnúť dážď so snehom alebo dážď. Zrážky by mali byť najintenzívnejšie na severozápade Slovenska a na krajnom východe. V týchto oblastiach by malo spadnúť od 5 do 15 cm snehu,“ informuje imeteo.sk.

zdroj: WXCHARTS.EU

Kedy treba očakávať výdatnejšie zrážky?

Výdatnejšie zrážky dorazia na naše územie počas nedele 13. januára, kedy k nám dorazí ďalší front. Sprevádzaný bude intenzívnejšími zrážkami, ktoré počas noci na pondelok 14. januára postúpia naprieč celým Slovenskom ďalej na východ.

„V nedeľu večer sa na západe rozprší, snehové zrážky sa očakávajú od nadmorskej výšky cca 400 metrov nad morom. Spočiatku sa bude vyskytovať aj dážď so snehom alebo mrznúci dážď. Zrážky v nedeľu dopoludnia postúpia aj na východné Slovensko,“ dopĺňa iemteo.sk.

O celkových úhrnoch je podľa odborníkov hovoriť ešte skoro, no sneženie sa vyskytne najmä v Žilinskom a Trenčianskom kraji. „Sneženie by malo byť intenzívnejšie, no lokálne bude sneh padať pri kladných teplotách a bude preto ťažký,“ dopĺňa imeteo.sk.

Snehová pokrývka v pondelok popoludní, zdroj: WXCHARTS.EU

Zdroj: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, wxcharts.eu, ilustračná pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: