Ilustračná foto

Podľa aktuálnych informácií meteorológov mieri na naše územie sneženie. Snehovú pokrývku by tak malo priniesť i do nižších polôh. Napadne predovšetkým na severe a východe. 

Vyhliadky odborníkov poukazujú na ďalší záchvev zimy, snehové vločky zavítajú tak aj do nižších polôh a utorok 27. november tak môže priniesť problémy na viacerých miestach.

Prenikať k nám začne studený vzduch

Ako informuje portál imeteo.sk, tlaková výš sa začne zvýrazňovať v pondelok 26. novembra večer nad Škandináviou a súčasne sa nad petrohradskou oblasťou prehĺbi tlaková níž. Okolo týchto dvoch tlakových útvarov k nám začne od severu prenikať studený vzduch. Súčasne z Jadranu, cez Maďarsko smerom nad južné Rusko bude postupovať tlaková níž, ktorá do našej oblasti prinesie vlhkosť.echo adrotate_group(2);

zdroj: imeteo.sk

Sneženie od severu

Tlaková níž, nazývaná aj ako „Jadranka“,ktorá sa nad našu oblasť dostane z Jadranu sa postará o výraznú vlhkosť, ktorú budeme môcť pozorovať už v nedeľu 25. novembra večer.

„Od juhozápadu sa totiž rozprší, pričom výdatnejšie bude pršať najmä na juhu počas celého pondelka. Spadnúť môže 30 až 40 mm zrážok. Ako k nám v noci na utorok začne prenikať studený vzduch, tak od severu začnú kvapalné zrážky prechádzať do snehových,“ informuje imeteo.sk.

Sneženie aj v nížinách

Už v utorok 27. novembra o polnoci bude snežiť aj v nižších polohách na Orave, Kysuciach, Liptove, na Spiši, či v oblasti Gemera a Prešova. „Prvé snehové vločky sa začnú objavovať aj na Záhorí a v Bratislave, kde bude snežiť od 300 m n.m. Do rána sa sneženie rozšíri do ďalších oblastí. Snežiť už bude na celom Záhorí, v Bratislave, v okolí Dunajskej Stredy, či na väčšine Považia a aj v okolí Košíc,“ uvádza imeteo.sk.

Počas utorka 27. novembra však súčasne začnú zrážky od severu ustávať. Sneženia sa preto nedočká Podunajská nížina s výnimkou jej západnej časti. Snežiť nebude ani v okolí Nitry, Banskej Bystrice, Lučenca, či Rimavskej Soboty. Nad tieto oblasti totižto ešte neprenikne studený vzduch a od západu sa začne vyjasňovať.

„Najviac snehu by malo pripadnúť v okolí Spiša, pod Tatrami, na severovýchode a v oblasti Prešova. Výška nového snehu sa môže blížiť aj k 10 cm,“ dopĺňa imeteo.sk.

POZOR! Nasledujúce dni však prinesú mrazy!

Zdroj: iemteo.sk | Foto: imeteo.sk, pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: