Ilustračná foto

Do Európy sa dostanú podľa aktuálnych informácií meteorológov opäť tony prachu zo Sahary. S prachom treba rátať už v utorok 23. apríla v poludňajších hodinách. 

Tony saharského prachu už zasiahli Taliansko a počas najbližších hodín sa tento prach dostane aj nad strednú Európu. „S prachom rátajú desiatky krajín po celej Európe. Vysoké koncentrácie očakávajú už počas dnešného dňa najmä na Balkáne, ale aj na západe Turecka (až okolo 5000 mg/m2). S nižšími koncentráciami treba rátať prakticky v celej strednej Európe (okolo 2000 mg/m2),“ uvádza imeteo.sk.

Prach zo Sahary možno pozorovať aj na satelitných snímkach z pondelkového rána 22. apríla, kedy sa vyskytol v oblasti Líbie a juhozápadného Stredozemného mora. Na snímkach vo falošných farbách sa javí v silno ružovej farbe.echo adrotate_group(2);

zdroj: imeteo.sk

Saharský prach na našom území

Na naše územie by mal doraziť už okolo poludnia a vydrží u nás minimálne do piatku. Pretože očakávané sú zrážky, neodporúča sa umývať vaše autá alebo okná. „Spolu s dažďovými kvapkami budú totiž k zemi padať aj čiastočky saharského prachu, ktoré po uschnutí vody zostanú viditeľné. Vyššie koncentrácie saharského prachu v ovzduší očakávame až do konca týždňa,“ dopĺňa imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk | Video: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, pixabay ilustračná

Lajknite si i24.sk na Facebooku: