Ilustračná foto

Ako sme informovali, už v nedeľu 16. júna dorazí na naše územie studený front, ktorý podľa meteorológov ovplyvní aj začiatok nového týždňa – pondelok. Na mnohé miesta Slovenska dorazia búrky. 

Prvé búrky sa začnú objavovať podľa všetkého ešte tesne pred poludním, no predovšetkým po 12.00 h začnú jednotlivé búrkové bunky vznikať v severnej polovici nášho územia.

„V nasledujúcich hodinách sa búrky budú na našom území rozrastať a postupne sa očakávajú na mnohých miestach nášho územia. Búrková aktivita by v priebehu večerných hodín mala pomaly od západu slabnúť,“ uvádza imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

Prívalové zrážky a krupobitie

Búrky, ktoré sa v nedeľu 16. júna u nás vyskytnú budú sprevádzané prívalovými zrážkami a ojedinele sa môže vyskytnúť aj krupobitie.

V súvislosti so zmenou počasia vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na nedeľu 16. júna výstrahy pred búrkami, ale i vysokými teplotami.

Výstraha 1. stupňa pred búrkami platí pre všetky kraje Slovenska. V uvedených krajoch je podľa SHMÚ zvýšená pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ dopĺňa shmu.sk.

Výstraha 1. stupňa pred vysokými teplotami platí pre Banskobystrický, Nitriansky a Prešovský kraj. V uvedených okresoch sa OJEDINELE očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 33 – 34°C.

Výstraha 2. stupňa pred vysokými teplotami platí pre Košický kraj. V uvedených okresoch sa OJEDINELE očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 °C.

zdroj: shmu.sk

Zdroj: imeteo.sk, shmu.sk | Foto: shmu.sk, ilustračná pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: