V sobotu 22. decembra popoludní nahlásili prostredníctvom tiesňovej linky 112 dvaja slovenskí turisti záchranárom Horskej záchrannej služby (HZS) pád lavíny, ktorá strhla ich kamaráta a ten ostal zasypaný.

Nachádzali sa v Soliskovom žľabe spadajúcom do Mlynickej doliny. Podľa zistených informácií zasypaný nedisponoval lavínovým výstrojom. Na mieste nehody panovali nepriaznivé poveternostné podmienky – silný vietor, sneženie a hmla, ktoré neumožňovali nasadenie leteckej techniky, preto záchranári HZS odišli zasypanému na pomoc pozemne.

echo adrotate_group(2);

Za pomoci lavínových psov a sondovaním prehľadávali dráhu lavíny, ktorá dosahovala dĺžku do 300 metrov. Pre nepriaznivé poveternostné podmienky, zhoršujúcu sa lavínovú situáciu a tmu bola záchranná akcia vo večerných hodinách prerušená.

V nedeľu 23. decembra sa od skorých ranných hodín v pátraní po nezvestnom pokračovalo. „V krátkom čase lavínové psy označili miesto, kde sa zasypaný 39 – ročný turista slovenskej národnosti nachádzal, žiaľ bez známok života. Do záchrannej akcie bolo v prvý deň nasadených 15 profesionálnych a dobrovoľných záchranárov HZS s dvoma psami, dnes sa pátracej akcie zúčastnilo spolu 21 záchranárov HZS so šiestimi psami z Vysokých Tatier, Západných Tatier, Slovenského raja a Strediska lavínovej prevencie,“ informoval Horská záchranná služba.

Zdroj: hzs.sk, FB HZS | Foto: FB HZS

Lajknite si i24.sk na Facebooku: