V piatok 6. decembra bolo vyslaných 25 hasičov na Mukačevskú ulicu do Prešova, kde došlo k výbuchu plynu. Plyn mal vybuchnúť v jednom z bytov v 12 podlažnej bytovke pred 12.15 h. O udalosti informovala i24.sk Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. 

AKTUALIZÁCIA (7.12.2019), 14.45 h
Hasiči prehľadali všetky poschodia a nenašli žiadne ďalšie obete výbuchu a následného požiaru na Mukačevskej ulici v Prešove.
Podľa informácií od policajného zboru a informácií, ktorými disponujeme, by sa posledná nezvestná osoba mala nachádzať na 12. poschodí. Aj napriek snahe ju hasiči doposiaľ nenašli.
12. poschodie bolo najviac zasiahnuté detonáciou a následným intenzívnym požiarom.
Celkovo sa predpokladá, že počet obetí na mieste nešťastia je 8, avšak potvrdených a doposiaľ nájdených 7.
Hasičský a záchranný zbor bude pokračovať v činnosti na základe požiadaviek krízového štábu a policajného zboru.

AKTUALIZÁCIA (7.12.2019), 12.00 h
Dnes hasiči pokračujú v činnosti a prehľadávajú jednotlivé podlažia budovy. Aktuálne sú prehľadané podlažia 11, 10 a 9, statici z dôvodu nestability neodporúčajú vstup na 12 podlažie.
Aktuálne je na mieste udalosti 12 zasahujúcich hasičov so 4 kusmi hasičskej techniky z toho 2 kusy výškovej techniky z Prešova a Košíc. Na mieste sú aj 4 príslušníci z PTEÚ MV SR.echo adrotate_group(2);

AKTUALIZÁCIA (7.12.2019), 10.00 h ĎALŠÍCH ŠESŤ OBETÍ 
S ľútosťou oznamujeme, že vo vnútri zničeného paneláku bolo nájdených ďalších 6 tiel obetí. (PZ SR)

AKTUALIZÁCIA 7.00 h LIKVIDÁCIA POŽIARU
Veliteľ zásahu vyhlásil likvidáciu požiaru (úplné uhasenie).

AKTUALIZÁCIA 21.30 h LOKALIZÁCIA POŽIARU
Veliteľ zásahu vyhlásil lokalizáciu požiaru.
(Lokalizácia znamená, že je požiar pod kontrolou, ďalej sa nerozširuje a prebieha jeho likvidácia).

AKTUALIZÁCIA 21.00 h

Na mieste udalosti sa stále nachádzajú hasičské jednotky, ktoré pokračujú v lokalizačných prácach. Dohášajú skryté ohniská a ochladzujú objekt. Obyvatelia bytovky našli dočasné útočisko v náhradných ubytovaniach, ktoré zabezpečilo mesto Prešov. Na mieste sa stále nachádza tím psychológov, ktorý poskytuje krízovú intervenciu.

AKTUALIZÁCIA 18.30 h
Niekoľko ohnísk v zasiahnutom objekte sa už hasičom podarilo dostať pod kontrolu, ostatné stále lokalizujú. K úplnému zhoreniu priestorov došlo na najvyšších 4 podlažiach. Hasebné práce pokračujú z exteriéru z výškovej techniky, ktorú hasiči pravidelne presúvajú. Na mieste je tiež ministerka vnútra SR Denisa Saková a prezident HaZZ Pavol Nereča.

AKTUALIZÁCIA 16.20 h

Hasiči pokračujú v hasebných prácach pomocou výškovej techniky. Všetky byty do 8. poschodia boli prehľadané bez nálezu ďalších osôb. Na mieste sa už približne hodinu nachádza aj tím MUSAR na vyhľadávanie osôb zo závalov, ktorý je pripravený v pohotovosti. Hasiči budú zabezpečovať prevoz pre približne 10 osôb na interné oddelenie, ktorých lieky a iné zdravotnícke pomôcky zostali v poškodenom objekte a nie je možné sa k nim dostať. Pripravuje sa tiež prehľadávanie okolitých bytových domov, ktoré mohla zasiahnuť tlaková vlna a momentálne sú bez prívodu elektriny a plynu.

AKTUALIZÁCIA 15.40 h

Hasiči momentálne presúvajú výškovú techniku na druhú stranu budovy pre efektívnejšiu hasebnú činnosť. Z dôvodu, že statici označili najvrchnejšie tri poschodia za nestabilné, vnútorné priestory opúšťajú všetci zasahujúci hasiči. Hasebné práce budú pokračovať z vonkajších priestorov. Z objektu bolo evakuovaných 34 osôb, ošetrených bolo doposiaľ 39 obyvateľov bytového domu.

AKTUALIZÁCIA 15.10 h

Zasahujúci hasiči už pomocou výškovej techniky evakuovali všetky osoby, ktoré vedeli vizuálne identifikovať. Budova je od 6. poschodia vyššie celá v plameňoch. Tri najvrchnejšie poschodia sú úplne vyhorené, pričom došlo k úplnému otvoreniu strechy. Z dôvodu, že výbuch plynu spôsobil úplný kolaps vnútorného schodiska objektu, nie je možný vstup do budovy zvnútra. Pomocou výškovej techniky sa hasiči dostali na 6. poschodie a snažia sa uhasiť prístupné byty. Postupne budú pokračovať aj na vyššie poschodia.

AKTUALIZÁCIA 14.40 h
Zasahujúci hasiči na mieste udalosti práve potvrdili piatu obeť udalosti. Na mieste a v okolí výbuchu pomáha viac ako ako 60 profesionálnych a 25 dobrovoľných hasičov.

AKTUALIZÁCIA 14.15 h
Na mieste udalosti je viceprezident HaZZ Adrián Mifkovič, ktorý potvrdil tri obete nešťastia.
Pri udalosti zasahujú hasiči z hasičských staníc v Prešove, Sabinove, Košiciach, Levoči, Bardejove, Lipanoch, Hanušovciach nad Topľou, zo Záchranných brigád HaZZ v Žiline a v Humennom a dobrovoľní hasiči z obcí Abramovce, Kokošovce a Ľubotice.

AKTUALIZÁCIA 13.45 h
Na mieste udalosti by sa podľa predbežných informácií mala nachádzať jedna obeť. Výbuch plynu s následným požiarom zasiahol približne 4 – 5 poschodí na jednej strane bytovky. Hasiči sa momentálne snažia dostať na strechu k obyvateľom z druhej strany.

Podľa ohlasovateľa udalosti sa na mieste mali nachádzať aj obete, avšak zasahujúci hasiči túto informáciu zatiaľ nepotvrdili. Na miesto smerovali ihneď hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ.

„Podľa predbežných informácií malo k výbuchu plynu dôjsť medzi 9. a 12. poschodím, pričom je zrútená konštrukcia schodiska a hrozí celkový kolaps budovy! Nad miestom výbuchu je uväznených viacero osôb, ľudské obete sa zatiaľ nepotvrdili,“ informovala i24.sk Farkasová.

Svedkovia na mieste potvrdili, že niekoľko obyvateľov bytovky by sa malo nachádzať na streche budovy. „Na miesto smeruje MUSAR tím zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline (Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc,“ uvádza Farkasová.

Zdroj: PHaZZ, FB PZ SR Prešovský kraj  | Foto: FB PHaZZ FB PZ SR

Lajknite si i24.sk na Facebooku: