Ilustračná foto

Zber lesných plodov a hríbov je pre mnohých ľudí vášňou. Aj v tomto období stretneme v lese množstvo ľudí s košíkmi, ktorí hubárčia. Čo je však dobré pred tým, ako sa do lesa vyberieme, nezabudnúť?

Všetky nasledovné rady od polície sú rovnako dôležité:

  • Dbajme na to, aby sme so sebou mali plne nabitý mobilný telefón. Ďalším, veľmi dôležitým bodom je skutočnosť, či idete do lesa sám alebo spolu s ďalšou skupinkou ľudí. V prípade, že radšej hubárčite sami, je dobré, aby vaši príbuzní, či známi vedeli, kam sa chystáte a kde sa budete približne nachádzať. V takomto prípade je dobré uviesť aj čas vášho návratu. Ďalšia, veľmi dôležitá vec je zvoliť si vhodné oblečenie či obuv.
  • Netreba zabúdať ani na tekutiny a aspoň malé občerstvenie. Hubári väčšinou v lese strávia niekoľko hodín a prejdú aj desiatku kilometrov, pričom samozrejme aj spotrebujú množstvo energie. Preto tekutiny a niečo na zajedenie padnú dobre. Toto všetko môže byť užitočné aj v prípade, že sa pri vášnivom zberaní hríbov stratíme v priestore a nebudeme vedieť nájsť cestu späť. Vtedy by mal byť na rade „zdravý rozum“.
  • Dôležité je zachovať pokoj a skúsiť sa poohliadnuť okolo seba. Pokiaľ však vôbec netušíte, kde ste sa zatúlali, je na mieste zavolať políciu a záchranné zložky. V takýchto prípadoch je skutočne dobré začať čím skôr.
  • Tu je dobré spomenúť aj odporúčanie pre vašich príbuzných. V prípade, že sa včas nevrátite, aby vedeli ako správne reagovať. Pokiaľ by začali mať o vás akékoľvek obavy, v prípade, že by ste nedvíhali mobilný telefón a mohli by ste byť v ohrození života, mali by bezodkladne zalarmovať políciu.

Zdroj: Polícia SR – Banskobystrický kraj | Ilustračná foto: pixabay.comecho adrotate_group(2);

Lajknite si i24.sk na Facebooku: