Ilustračná foto

Trenčianska krajská policajná hovorkyňa, Elena Antalová upozorňuje občanov v súvislosti s podvodným predajom áut v okrese Partizánske. V uvedenej lokalite policajti už viac rokov po sebe prijímajú oznámenia nespokojných občanov, ktorí sa rozhodli kúpiť motorové vozidlo „z druhej ruky“, na inzerát a kúpa vozidla vďaka rôznym komplikáciám zo strany predávajúceho dopadla inak, ako mali kupujúci predstavu.

Podľa jej slov ide predovšetkým o zlý technický stav vozidla, zistený až po uskutočnení kúpy, problémy a nezrovnalosti v technickej dokumentácii vozidiel či v ich evidencii u polície.

Oznámenia občanov sú zväčša zamerané na trestné činy podvodu, cítia sa podvedení predávajúcimi ohľadom kvality vozidla, počtu najazdených kilometrov, zamlčania blokácií vozidla v evidenciách, zadržiavania potrebných dokumentov predávajúcim a pod.echo adrotate_group(2);

Preukazovať úmysel páchateľa podviesť kupujúceho je vo väčšine prípadov komplikované, často aj pre nízke právne vedomie poškodených a ich neopatrnosť pri investovaní svojich peňazí do kúpy jazdeného vozidla od neznámej osoby, ktorá zväčša ani nie je vlastníkom vozidla, ale len „sprostredkovateľom“ predaja.

Ako ďalej uviedla Antalová, polícia preto tieto osoby monitoruje a dlhodobo dokumentuje túto ich činnosť, ktorá je po zdokumentovaní kvalifikovaná ako trestný čin neoprávneného podnikania. Kriminalisti z Partizánskeho minulý rok takto tak odhalili 13 prípadov neoprávneného podnikania, kedy tieto osoby z Partizánskeho podľa výpisov zo živnostenského registra nemali na svoje meno žiadne oprávnenie – živnosť na vykonávanie činnosti – predaj a kúpa vozidiel, a túto činnosť vykonávali v rozsahu zodpovedajúcemu sústavnej činnosti smerujúcej k zárobku.

„Počas prvých 6 mesiacov roku 2019 policajti takto odhalili ďalších 7 prípadov tejto trestnej činnosti. Preto upozorňujeme  občanov aby dôsledne zvážili kúpu jazdeného vozidla na inzerát od neznámych osôb, bez dôkladného preverenia skutočného právneho a technického stavu vozidla,“ uviedla Elena Antalová z KR PZ v Trenčíne pre i24.sk.

Zdroj: KR PZ Trenčín | Foto: KR PZ Trenčín

Lajknite si i24.sk na Facebooku: