Ilustračná foto

Na severe Slovenska sa už začal prejavovať vlhký vzduch. Prináša výdatné sneženie, ktoré by malo pretrvávať až do stredy 12. decembra večera. Aktuálne však nesneží len na horách, ale už i v nižších polohách. 

Vlhké, severozápadné prúdenie sa prejavuje naplno v Žilinskom kraji. Vlhké je z dôvodu, nakoľko vzduch, ktorý tu prúdi pochádza až zo Severného mora. „V tomto prúdení sa neustále vytvárajú početné zrážkové bunky, ktoré majú vplyv na počasie na severe územia. Tieto zrážkové bunky prinášajú zrážky predovšetkým na severozápadné a severné náveterné strany hôr, kde do stredy spadne aj najviac snehu,“ informuje imeteo.sk.

Sneží aj v nižších polohách

Podľa informácií meteorológov nesneží aktuálne len na horách, ale aj v nižších polohách. Ako informuje portál zjazdnost.sk, pod snehom sú viaceré cesty na Orave, Liptove, či v oblasti Tatier, no taktiež niektoré úseky diaľnice D1. Snehu je na cestách čoraz viac.echo adrotate_group(2);

Husté sneženie je hlásené aj z Dolného Kubína, či z Liptovského Mikuláša. V okolí Dolného Kubína sa šmýka niekoľko kamiónov a sneh na cestách rýchlo pribúda, pričom situácia sa zhoršuje. Už teraz sú viaceré cesty na dolnej Orave ťažko prejazdné.

„Cesta z Dolného Kubína smerom na Námestovo je aktuálne neprejazdná. Uzavretý je tiež medzi Terchovou a Zázrivou. Skrížený kamión je hlásený z horského priechodu Brestová smerom do Dolného Kubína. Ťažko prejazdný je aj úsek medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom. Pre sneženie a poľadovicu je problémovo prejazdná aj diaľnica D1 medzi Ružomberkom a Liptovským Mikulášom, kde už došlo k nehode. Uzavretý je aj cestný ťah do Českej republiky z Čadce, kde došlo k nehodám. Polícia pre kamióny uzavrela aj horský priechod Donovaly, ktorý je taktiež pod snehom. Ťažko prejazdná je aj Čertovica“, informuje imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk | Video: YouTube | Ilustračná foto: depositphotos.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: