Ilustračná foto

V uplynulom období zaznamenala polícia praktiky podvodníkov, ktorí na podvodné konanie využívajú jednu z najväčších webových stránok, zameranú na predaj automobilov v Európe (www.mobile.de).

Títo podvodníci ponúkajú reálne vozidlá, ktoré však väčšinou patria iným majiteľom. Práve od nich od podvodníci získajú potrebné doklady, keď predstierajú, že majú o auto záujem. Fotografie a doklady iného majiteľa tak ponúkajú na predaj bez jeho vedomia.

„Zákazníkov podvedú tak, že síce im pošlú reálne doklady, avšak im žiadne motorové vozidlo nedodajú alebo požadujú od nich zaplatenie určitej sumy vo forme „rezervačného“, „dopravného“ alebo „zálohového“ poplatku. Po odoslaní peňazí sa už viac neozvú. Ide o desiatky, stovky, ale aj tisíce eur. Máme prípad, keď Slovák takto poslal sumu za celé auto vo výške takmer 50 000 eur,“ upozornila polícia.echo adrotate_group(2);

Ako sa nenechať podviesť automobilovými inzerátmi?

  • zvážte si, či kúpite motorové vozidlo bez toho, že by ste vycestovali čo i len na jeho obhliadku
  • ak po stretnutí budete musieť niečo uhradiť, požadujte vždy potvrdenie o úhrade
  • skutočnosť, že ide o podvod, spoznáte aj tak, že auto pochádza napríklad z Nemecka, no autor inzerátu požaduje úhradu „rezervácie“ na účet do Talianska (podľa kódu IBAN sa dá ľahko spoznať, odkiaľ pochádza bankový účet)
  • ak je niečo podozrivo lacné, tak by ste mali byť o to viac obozretní
zdroj: Polícia SR

Zdroj: FB Hoaxy a podvody – Polícia SR | Foto: FB Hoaxy a povody – Polícia SR, pixabay.com, i24.sk

Lajknite si i24.sk na Facebooku: