Ilustračná foto

Ako sme informovali, pondelok 1. júl prinesie na naše územie veľmi vysoké teploty. Denné maximá vystúpia na +32 až +37 °C. Vo večerných hodinách však dorazia od západu búrky, ktoré budú sprevádzané krupobitím a silným vetrom. 

Podľa informácií meteorológov bude nebezpečná situácia počas pondelka 1. júla v Česku a na západnom Slovensku. Dôvodom je veľmi teplý a vlhký, pôvodom tropický vzduch, ktorý vládne na našom území.

„Cez Česko začne počas zajtrajšieho dňa postupovať studený front, na ktorom sa vo výraznej dynamike a vo vlhkom vzduchu budú tvoriť početné búrky. Tie budú aj intenzívne a s krúpami,“ uvádza imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

Búrky sa začnú tvoriť v Čechách

Počas pondelka 1. júla sa očakáva tvorba búrok v oblasti Čiech, kde sa na fronte vytvorí búrková línia, ktorá bude postupovať ďalej na východ. Vo večerných hodinách by mala táto línia postúpiť cez Moravu ďalej na západnú polovicu Slovenska. „Modely rátajú s rôznymi alternatívami, predbežne sa však očakáva že zasiahnu najmä severozápad,“ informuje imeteo.sk.

Počas dňa sa bude vzduch labilizovať aj v hornatých oblastiach stredného Slovenska. Búrky tu budú mať ťažké podmienky na vznik, no v prípade že vzniknú tak budú intenzívne.

Búrky a sprievodné javy

Ako sme uviedli, búrky budú sprevádzané krupobitím a nárazovým vetrom. Tvoriť sa budú na studenom fronte, ktorý prinesie potrebnú dynamiku. Priaznivý strih vetra v kombinácii s vysokou vlhkosťou bude priať tvorbe búrkových línií. Hlavným sprievodným javom búrok by mal byť silný nárazový vietor, ktorý môže spôsobiť škody rôzneho rozsahu.

„Okrem silného vetra by mali byť búrky sprevádzané aj krátkodobými prívalovými zrážkami, no keďže sa budú pohybovať rýchlo, veľmi vysoké úhrny zrážok neočakávame. Miestami sa môže vyskytnúť aj krupobitie,“ dopĺňa imeteo.sk na záver.

Pred búrkami varuje aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy 1. stupňa.

zdroj: shmu.sk

V uvedených okresoch je podľa SHMÚ malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

„S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 – 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 – 23 m/s (65 – 85 km/h),“ uvádza shmu.sk.

Zdroj: imeteo.sk, shmu.sk | Foto: shmu.sk, ilustračná pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: