Ilustračná foto

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Nitre bol v piatok 14. decembra 2018 informovaný o suspektnom prípade osýpok u tehotnej ženy z okresu Šaľa, ktorá pricestovala z Vietnamu. Epidemiológovia z RÚVZ Nitra okamžite zabezpečili v ohniskách nákazy všetky potrebné protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia osýpok. Osoba je už hospitalizovaná na Infekčnej klinike v Nitre.

Osobám, ktoré prišli do kontaktu s chorou, bola podľa vyjadrenia RÚVZ nariadená domáca izolácia. „V sobotu 15. 12. 2018 sme v Národnom referenčnom centre pre morbilli, rubeolu a parotitídu pri Úrade verejného zdravotníctva SR vykonali laboratórne vyšetrenia odobratého biologického materiálu, ktoré potvrdili ochorenie na osýpky. Aktuálne sú prijímané príslušné protiepidemické opatrenia, zisťujú sa všetky kontakty, odoberá sa biologický materiál osobám podozrivým z nákazy a nariaďuje sa domáca izolácia osobám, ktoré prišli do kontaktu s chorou na osýpky,“ informuje hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Protiepidemické opatrenia v ohnisku nákazy sú podľa RÚVZ prijímané neodkladne v spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a nariadené dodržiavanie domácej karantény bude preverované v spolupráci s mestom.echo adrotate_group(2);

IMPORTOVANÉ PRÍPADY Z RUMUNSKA U ZAMESTNANCOV FIRMY SO SÍDLOM V NITRE

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Nitre hlásil tento týždeň aj dva nové laboratórne potvrdené prípady osýpok z okresu Topoľčany a z okresu Šaľa. Ide o importované prípady z Rumunska u zamestnancov firmy so sídlom v Nitre. „Protiepidemické opatrenia v ohnisku nákazy boli zabezpečené a v epidemiologickom vyšetrovaní sa aktívne pokračuje. V Nitrianskom kraji evidujeme k 15. 12. 2018 celkovo 10 prípadov osýpok v okresoch Nitra, Šaľa, Nové Zámky a Topoľčany,“ informuje RÚVZ.

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky ako aj regionálne úrady verejného zdravotníctva naďalej venujú zvýšenú pozornosť surveillance osýpok a pozorne monitorujú epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok na Slovensku aj v okolitých krajinách.

Zdroj: uvzsr.sk, FB Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky  | Ilustračná foto: pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: