Ilustračná foto

Sobota 20. júl prinesie na naše územie intenzívne búrky. Podľa aktuálnych informácií meteorológov sa môžu vyskytnúť na viacerých miestach a prinesú predovšetkým krupobitie a prívalové zrážky.

Ako uvádza portál imeteo.sk, v sobotu 20. júla bude medzi tlakovou nížou so stredom nad Severným morom a rozsiahlou oblasťou vysokého tlaku so stredom nad východom Európy prúdiť teplý vzduch od juhu. Ten sa bude labilizovať a hrozia nám intenzívne búrky.

Prívalov dažde a krupobitie

Hlavným sprievodným javom budú prívalové zrážky a vyskytnúť sa môže aj krupobitie. „Najmä na východnom Slovensku sa popoludní očakáva stáčanie vetra v smere hodinových ručičiek s rastúcou nadmorskou výškou, čo bude priať vzniku búrok s rotujúcim výstupným prúdom – supercelám. Dynamika pre vznik supercelárnych búrok je aj na západe, no tam budú mať búrky problém so vznikom a najmä menej energie,“ píše imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

zdroj: imeteo.sk

Kde treba búrky očakávať?

Supercelárne búrky sa môžu vyskytnúť najmä na Šariši. Meteorológovia očakávajú, že následne budú postupovať ďalej na juhovýchod. Celkovo sa však búrky môžu objaviť na viacerých miestach stredného a východného Slovenska.

„Tvoriť sa začnú spočiatku v hornatých oblastiach, neskôr sa budú formovať do kompaktnejších štruktúr a budú postupovať smerom na východ. Búrky sa vyskytnú aj počas zajtrajšieho dňa, kedy by mali byť ešte silnejšie ako dnes. Zasiahnuť by mali najmä stredné a východné Slovensko. Vyskytnúť sa môžu aj na západe, tu by ale nemali byť intenzívne. Prinesú najmä mohutné krupobitie a prívalové zrážky,“ dopĺňa imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, ilustračná pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: