Ilustračná foto

Podľa aktuálnych informácií meteorológov naznačujú najčerstvejšie výstupy numerických modelov, že štvrtok 6. jún večer zasiahnu výraznejšie frontálne búrky. Tie prinesú nebezpečné sprievodné javy.

V priebehu štvrtka 6. júna sa očakáva tvorba búrkovej činnosti nad Českom a Rakúskom. Vo večerných hodinách je očakávaný príchod búrok aj nad naše územie.

echo adrotate_group(2);

 

„V uplynulých dňoch a ešte aj počas dnešného popoludnia sa budú tvoriť orografické búrky z tepla, ktoré sú viazané primárne na hory a kopce. Práve do týchto oblastí prinášajú búrky výraznejšie zrážky, nakoľko sú stacionárne. Búrky sú pulzovité a lokálne,“ uvádza imeteo.sk.

Takéto frontálne búrky prinášajú so sebou aj dynamiku. Práve tá spôsobuje, že búrky vytvárajú na frontálnych vlnách kompaktnejšie celky. Tento jav sa očakáva aj v priebehu štvrtka 6. júna. „Nad Českom a Rakúskom by sa mala vytvoriť búrková vlna s kompaktnejšími a celistvejšími búrkami, ktoré by okolo 21:00 až 22:00 mali doraziť do oblasti Záhoria,“ dopĺňa imeteo.sk.

zdroj: imeteo.sk

Búrky sa budú rozširovať

Búrky by sa mali rozširovať nad severozápad do oblasti Považia a súčasne začnú postupovať okolo polnoci aj cez Podunajskú nížinu. Aktuálne výstupy numerických modelov poukazujú na búrkovú aktivitu, ktorá by mala byť pomerne výrazná. Čakajú nás nočné búrky, ktoré by mali zotrvávať nad západom až do 6.00 h ráno.

Pretože búrky budú frontálne, môžu prinášať ďalšie nebezpečné sprievodné javy ako silný nárazový vietor alebo krúpy.

Zdroj: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, shmu.sk | Ilustračná foto: pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: