Ilustračná foto

Pondelok 11. november prinesie na naše územie ďalší vzácny jav, ktorý ak zmeškáte, budete si musieť na ďalší počkať do roku 2032. Pozorovať budeme mať možnosť prechod planéty Merkúr pred Slnkom. 

Tento prechod je možné pozorovať približne 13 krát za storočie. Dochádza k nemu v mesiacoch máj a november, pričom novembrové prechody sú dvakrát častejšie ako májové.

„Prechod Merkúra cez disk Slnka znamená, že vidíme planétu pri jej dolnej konjukcii zo Zeme premietať sa na kotúč Slnka. Ku prechodu dochádza iba vtedy, aj sú pri jeho dolnej konjukcii Zem aj Merkúr súčasne v blízkosti uzlovej priamky,“ informuje imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

Slnečného okraja sa planéta Merkúr dotkne o 13.35 h. Úkaz bude trvať do 16.09 h do západu Merkúra a Slnka. Merkúr bude pozorovateľný ako drobný čierny kotúčik. Pozorovať ho však bude možné len ďalekohľadom s desaťnásobným priblížením, Voľným okom ho neuvidíte. Nezabudnite na ďalekohľad so spoľahlivým filtrom, aby nedošlo k poškodeniu zraku.

Nasledujúci prechod Merkúra cez Slnko nastane 13. novembra 2032 a ďalší 7. novembra 2039. Najbližší májový prechod bude až 7. mája 2049.

Zdroj: imeteo.sk | Ilustračná foto: pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: