V pondelok 15. júla krátko po 7.00 h bol na tiesňovú linku Horskej záchrannej služby (HZS) „18 300“ nahlásený pád horolezca spod Kolového štítu smerom do Kolovej doliny. O pomoc požiadal prostredníctvom Aplikácie HZS jeho spolulezec, ktorý sa nachádzal na hrebeni, približne 50 metrov pod vrcholom Kolového štítu.

Podľa informácií horských záchranárov mali súbežne s hovorom záchranári HZS k dispozícii aj presné GPS súradnice miesta nehody. O súčinnosť bola požiadaná posádka VZZS z Popradu.

echo adrotate_group(2);

„Priamo k postihnutým sa nebolo možné pre zlú viditeľnosť a silný vietor zo vzduchu dostať. Postupne boli z heliportu v Starom Smokovci do Červenej dolinky, keďže inde to pre nepriaznivé poveternostné podmienky nebolo možné, vrtuľníkom VZZS vyvezení dvaja záchranári HZS. K horolezcovi už postupovali pozemne. Zo Starého Smokovca smerovala na miesto nehody ďalšia skupina záchranárov HZS,“ informuje Horská záchranná služba.

Žiaľ, 40 – ročný horolezec pri približne 250 – metrovom páde utrpel poranenia nezlučiteľné so životom. „Telesné pozostatky boli v súčinnosti s Letkou Ministerstva vnútra SR letecky transportované k Chate pri Zelenom plese a odtiaľ terénnym automobilom HZS do Ždiaru, kde boli odovzdané príslušníkom Policajného zboru SR. S druhým horolezcom záchranári HZS zostúpili na chatu,“ dopĺňa hzs.sk.

Zdroj: hzs.sk | Foto: FB Horská záchranná služba

Lajknite si i24.sk na Facebooku: