Následky po bleskovej aktivite v Západných Tatrách boli vo štvrtok 22. augusta, žiaľ tragické. O nešťastí informovala Zuzana Hopjaková z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby ATE.

O súčinnosť pri záchrannej akcii v Západných Tatrách boli podľa slov hovorkyne požiadaní leteckí záchranári z Popradu, kde najskôr dvojicu českých turistov pod vrchom Baníkov zasiahol blesk.

echo adrotate_group(2);

Následne padali obaja dole strmým terénom niekoľko metrov. Muž po približne 200 metrovom páde utrpel poranenia, ktoré boli, žiaľ, nezlučiteľné so životom a ani záchranári mu už nedokázali pomôcť.

„Žene sa podarilo zachytiť skôr, pričom utrpela poranenie dolnej končatiny a ďalšie povrchové odreniny po tele. Horský záchranár, ktorý sa pridal na palubu k posádke, bol k turistke vysadený pomocou lanovej techniky. Z miesta bola zranená žena evakuovaná a letecky transportovaná do Žiarskej doliny, kde bola odovzdaná do starostlivosti privolanej rýchlej zdravotnej pomoci,“ uviedla Hopjaková.

Medzitým prišlo hlásenie o ďalšej bleskovej aktivite, ktorá zasiahla inú skupinu nachádzajúcu sa tiež v západnej časti hrebeňa, v časti Skriniarky. Na pomoc už smeroval aj záchranársky vrtuľník zo svojej základne v Žiline, ktorý vyviezol na miesto určenia dvoch horských záchranárov.

„Ďalší turista, 48-ročný muž ostal po zasiahnutí bleskom krátkodobo v bezvedomí s paralyzovanými oboma dolnými končatinami. Záchranári ho z miesta evakuovali pomocou palubného navijaka a taktiež transportovali do Žiarskej doliny, odkiaľ bol terénnym vozidlom Horskej záchrannej služby prevezený na ďalšie vyšetrenie do nemocnice. Obe posádky sa následne vrátili späť na svoje základne,“ dodala na záver Zuzana Hopjaková z VZZS ATE.

Zdroj: lzs.ate.sk | Foto: FB VZZS ATE

Lajknite si i24.sk na Facebooku: