Ilustračná foto

Polícia informovala o udalostiach, pri ktorých mala byť psychicky týrané ženy i deti. Obvinený je 63-ročný muž z okresu Nové Mesto nad Váhom a 53-ročný Ján z okresu Myjava. 

Podľa slov Eleny Antalovej z KR PZ v Trenčíne vzniesol policajný vyšetrovateľ z Nového Mesta nad Váhom obvinenie 63-ročnému mužovi  z okresu Nové Mesto nad Váhom zo zločinu týranie blízkej osoby a zverenej osoby.

Obvinený  mal od roku 2011 do 25. júla 2019 v spoločnej domácnosti spôsobovať psychické utrpenie svojej manželke a svojim, teraz už dospelým dvom deťom. Manželke mal prikazovať čo môže robiť a ak toto nerešpektovala ju mal slovne napádať. Narúšal jej spánok, musela hlásiť každý svoj pohyb, keď odišla z bytu a mal jej zakazovať do bytu doviesť akúkoľvek návštevu. Taktiež ju mal aj fyzicky napádať.echo adrotate_group(2);

„Za  tento skutok v zmysle trestného zákona hrozí  trest odňatia slobody na 7-15 rokov,“ uviedla Antalová pre i24.sk.

Druhý prípad týranej ženy

Policajti z novomestského okresu riešili ďalší prípad psychicky týranej ženy. V tomto prípade pomohla týranej žene suseda. Vyšetrovateľ Odporu kriminálnej polície z Nového Mesta nad Váhom obvinil 53-ročného Jána z okresu Myjava zo zločinu týranie blízkej osoby a zverenej osoby.

Obvinený mal niekoľko rokov psychicky týrať svoju manželku. Taktiež sa jej mal vyhrážať zabitím, že zabije ju i seba. Konkrétnosti o tom aké psychické utrpenie obvinený roky spôsoboval svojej žene pre citlivosť tohto prípadu a vzhľadom k stále prebiehajúcemu vyšetrovaniu polícia špecifikovať nebude.

Paradoxne konanie svojho manžela neoznámila ona, ale pozorná suseda. Tá si všimla, že v rodine Jána nie je niečo v poriadku. Oznámenie sa rozhodla podať preto, lebo jej Ján mal povedať, že pokiaľ sa vráti z dovolenky, jeho žena bude na cintoríne a on bude sedieť v base. Tieto slová ženu nenechali ľahostajnou a bola podať trestné oznámenie.

„Po vykonaní potrebných procesných úkonov vyšetrovateľ obvinil Jána z hore uvedeného zločinu. Taktiež spracoval podnet na návrh na väzobné stíhanie obvineného. Okresný súd v Novom Meste nad Váhom rozhodol o jeho väzobnom stíhaní. Nakoľko skutok spáchal závažnejším spôsobom konania je za uvedený trestný čin trestná sadzba v zmysle zákona na sedem až pätnásť rokov,“ uviedla trenčianska krajská policajná hovorkyňa pre i24.sk.

Násilie v domácnosti je neprijateľné a to nebezpečnejšie, že sa deje skryto, vo vzťahoch, ktoré boli pôvodne založené na láske a dôvere. Násilie nie je jednorazový konflikt, ktorý sa vyrieši a ďalej nepokračuje. Domáce násilie sa opakuje, pretrváva a stupňuje. Nejde pritom len o fyzické násilie, ale aj psychické. Obete domáceho násilia sa potom ocitnú v začarovanom kruhu, z ktorého nevedia sami vystúpiť.

„Ak ste obeťou takéhoto násilia, obráťte sa preto na políciu alebo iné organizácie, ktoré vám zaistia bezpečie a pomoc. Apelujeme na obete a ich blízkych, či známych, aby k prípadom týrania fyzického, či psychického neboli ľahostajní. Týraná obeť sa málokedy sama ozve. Preverujeme aj anonymné podnety. V prípade, ktorý popisujeme, len vďaka všímavosti susedy žena už viac netrpí,“ doplnila Elena Antalová na záver.

Zdroj: KR PZ Trenčín | Ilustračná foto: FB Polícia SR

Lajknite si i24.sk na Facebooku: