Ilustračná foto

Ako sme informovali, už počas utorkového večera nás čaká ďalší nádherný úkaz, ktorý budeme môcť pozorovať aj na našom území. Pozorovaniu čiastočného zatmenia Mesiaca bude priať aj počasie. 

Vesmírne divadlo môžeme očakávať krátko po východe Mesiaca, kedy nastane jeho čiastočné zatmenie. Časť disku Mesiaca sa približne na 3 hodiny ponorí do tieňu Zeme.

„Mesiac by mal vychádzať nad obzor v Košiciach o 20:24, v Banskej Bystrici o 20:31 a v Bratislave o 20:39. Čas bude podobný pre miesta s rovnakou zemepisnou dĺžkou. Nasledujúce časy platia pre celé Slovensko. Mesiac sa začne dostávať do polotieňového zatmenia o 20:43, následne o 22:03 sa očakáva začiatok čiastočného zatmenia, ktoré bude trvať až do 17. júla 00:59. Maximum úkazu sa očakáva 16. júla o 23:32,“ uvádza portál imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

zdroj: imeteo.sk

Aké počasie treba očakávať?

Pozorovaniu bude priať počasie takmer na celom území Slovenska. Meteorológovia očakávajú prevažne bezoblačné až málo oblačné počasie. Na severe stredného a východného Slovenska môže byť v noci polooblačno.

„Očakávame preto, že pre pozorovanie čiastočného zatmenia Mesiaca bude počasie priaznivé,“ dopĺňa imeteo.sk.

Zdroj: imeteo.sk | Foto: imeteo.sk, ilustračná pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: