Ilustračná foto

V stredu 9. januára v dopoludňajších hodinách prijala Horská záchranná služba informáciu o páde lavíny v žľabe pod Veľkým Kriváňom, spadajúcom do Vrátnej doliny, ktorá zasypala jedného skialpinistu. 

Prehľadávanie lavíny podľa informácií Horskej záchrannej služby (HZS) okamžite zahájili jeho kamaráti pomocou vyhľadávacích prístrojov, ktoré mali našťastie všetci pri sebe.

„Vzhľadom na nepriaznivé letové podmienky nemohla byť do záchrannej akcie nasadená posádka VZZS, horskí záchranári z Oblastného strediska Malá Fatra tak postupovali na miesto nehody pozemne,“ uviedla Horská záchranná služba.echo adrotate_group(2);

Medzitým sa kamarátom podarilo zasypaného nájsť a vyhrabať spod snehu. Muž bol v bezvedomí, bola potrebná okamžitá resuscitácia, ktorú vykonávali do príchodu záchranárov HZS. Záchranári HZS pokračovali v oživovaní naďalej, no napriek veľkej snahe všetkých zúčastnených sa 40 – ročného muža slovenskej národnosti nepodarilo zachrániť. Záchranári následne telesné pozostatky nebohého muža nabalili a za pomoci lanovej techniky transportovali do doliny, odkiaľ bude terénnym vozidlom dopravený do Štefanovej a odovzdaný obhliadajúcemu lekárovi a príslušníkom PZ SR.

„Predpokladáme, že vplyvom sneženia bude mať lavínový stupeň stúpajúcu tendenciu. Horská záchranná služba upozorňuje návštevníkov horských oblastí, aby neriskovali pohyb na miestach, ktoré za daných podmienok nie sú bezpečné,“ upozorňuje HZS.

Zdroj: hzs.sk | Ilustračná foto: FB HZS

Lajknite si i24.sk na Facebooku: