Ilustračná foto

Nedeľa 2. december môže priniesť najmä na západ Slovenska výraznejšie komplikácie v doprave. Dôvodom bude mrznúci dážď, ktorý môže vytvárať silnú poľadovicu podobne ako tomu bolo uplynulé dni u našich susedov Čechov.

Počas nedeľných večerných a nočných hodín z nedele na pondelok 3. decembra bude cez naše územie ďalej na východ v brázde nízkeho tlaku vzduchu postupovať teplý front. Ten bude súčasťou frontálneho systému so stredom nad Severným morom.

„Front prinesie vlhkejší a najmä teplejší morský vzduch. Oteplí sa najskôr vo výškach, kde zároveň začne pršať. V tom čase bude v prízemnej vrstve teplota ešte záporná a prechladené kvapky tak budú namŕzať. Očakáva sa, že na cestných komunikáciach bude vznikať silná poľadovica, ktorá môže skomplikovať dopravu,“ informuje imeteo.sk.echo adrotate_group(2);

Kde a kedy treba očakávať poľadovicu?

Podľa informácií meteorológov by mal teplý front doraziť na krajný západ a severozápad krajiny v nedeľu okolo 19.00 h. Následne sa bude presúvať ďalej na východ. „V prvej polovici noci by sa mal dostať nad stredné Slovensko a ráno na východ Slovenska s tým, že zrážky budú zároveň od západu ustávať,“ uvádza imeteo.sk.

Poľadovica je zradným javom predovšetkým na cestách, nakoľko sa ľad môže nachádzať na cestách nepravidelne. Jazdite preto opatrne!

PLATÍ VÝSTRAHA 1. STUPŇA

Pred poľadovicou vydal výstrahu 1. stupňa aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Platí počas nedele 2. decembra (od 09.00 h) pre Bratislavský, Banskobystrický, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Žilinský kraj do 3.decembra (do 00.00 h).

zdroj: shmu.sk

Výstraha 1. stupňa pred poľadovicou platí aj počas pondelka 3. decembra (od 00.00 h) pre Banskobystrický, Trenčiansky, Košický, Prešovský a Žilinský kraj do 3. decembra (do 10.00 h – 22.00 h).

zdroj: shmu.sk

V uvedených okresoch sa miestami očakáva tvorba poľadovice. „Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity  (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia..). Výskyt poľadovice je v danej ročnej dobe a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ upozornil SHMÚ.

Zdroj: imeteo.sk, shmu.sk | Foto: shmu.sk, pixabay.com

Lajknite si i24.sk na Facebooku: