Vedúci OT oddelenia KR HaZZ v Prešove, Peter Kovalík informoval o nešťastí, ktoré sa udialo v piatok 6 decembra, krátko po dvanástej hodine. Ohlásený bol v tom čase výbuch s následným požiarom dvanásťposchodového bytového domu na ulici Mukačevskej v Prešove.

Podľa jeho slov na mieste udalosti zasahovalo takmer 90 profesionálnych hasičov z hasičských staníc v Prešove, v Sabinove a v Lipanoch, Vranove nad Topľou, Hanušovciach nad Topľou, Humennom a v Snine, v Bardejove, v Starej Ľubovni, v Poprade, Okresného riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Humennom, zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiline s takmer 40 kusmi hasičskej techniky, viac ako 25 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí Abramovce, Kokošovce, Ľubotice, Uzovce, Dulova Ves, Svinia, Čelovce a mesta Prešov.echo adrotate_group(2);

„Pri požiari boli z bytového domu a tiež priľahlých bytových domov evakuované osoby aj za pomoci požiarnych plošín a rebríkov, 39 obyvateľov bolo ošetrených. U štyroch osôb bol žiaľ konštatovaný exitus,“ informoval Kovalík i24.sk. Potvrdených však bolo záchrannými zložkami napokon 5 mŕtvych tiel.

Polícia v sobotu 7. decembra tragickú bilanciu zvýšila. „S ľútosťou oznamujeme, že vnútri zničeného paneláku bolo nájdených ďalších šesť tiel obetí,“ oznámila na sociálnej sieti.

Na miesto zásahu boli tiež privolaní príslušníci policajného zboru, záchranná zdravotná služba, Banská záchranná služba Prievidza, Horská záchranná služba Poprad, MUSAR (modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí) zo Záchrannej brigády Hasičského a záchranného zboru v Žiline, psovodi z Horskej záchrannej služby, z Prešova, a Trstenej a Požiarnotechnický a expertízny ústav.

Na pomoc boli vyslaní psychológovia a intervenčná pomoc (PEER) Hasičského a záchranného zboru. „Zásah prebiehal celú noc, lokalizácia požiaru nahlásená veliteľom zásahu pred polnocou 6.12.20169 a pred 7 hodinou ráno likvidácia požiaru. Príčina vzniku požiaru je v štádiu vyšetrovania,“ dopĺňa Kovalík.

V sobotu 7. decembra o 8.00 prebehne zasadnutie krízového štábu, kde bude určený ďalší postup.

Zdroj: KRHaZZ Prešov | Foto: FB PHaZZ, FB PZ SR, FB PZ SR Prešovský kraj

Lajknite si i24.sk na Facebooku: