Ilustračná foto

V nedeľu 4. novembra bola o pomoc pre horolezkyňu (52) maďarskej národnosti požiadaná Horská záchranná služba (HZS). Žena mala spadnúť z hrebeňa Litvorového štítu smerom do Kačacej doliny. Po páde niekoľko desiatok metrov si podľa dostupných informácií vážne poranila hlavu, nohy a zranenia utrpela aj na rukách.

O súčinnosť bola preto požiadaná aj posádka VZZS z Popradu, ktorá na heliporte v Starom Smokovci vzala na palubu horského záchranára a spoločne leteli na miesto nehody. Pre silný vietor sa však vrtuľník k zranenej nemohol priblížiť, preto bol záchranár HZS vysadený na hrebeni.

echo adrotate_group(2);

Na záchrannú akciu boli nutné posily aj s potrebným materiálom, preto boli za pomoci vrtuľníka postupne vysadení na hrebeni ďalší piati záchranári. K zranenej 52 – ročnej žene postupovali v exponovanom teréne. „Poskytli jej neodkladnú zdravotnú starostlivosť, medikamentóznu liečbu a za pomoci lanovej techniky ju vytiahli na hrebeň,“ informuje Horská záchranná služba. O súčinnosť tak boli opäť požiadaní leteckí záchranári, no poveternostné podmienky ani teraz nedovolili evakuáciu za pomoci vrtuľníka.

Náročný transport do Velickej doliny

Záchranári HZS zahájili mimoriadne náročný transport smerom do Velickej doliny. Zo Starého Smokovca im odišla na pomoc druhá skupina záchranárov. Počas transportu používali rôzne lanové techniky, v náročných podmienkach a tme vykonali spust so zranenou horolezkyňou v dĺžke takmer 300 metrov.

„Spod steny ju transportovali náročným sutinovým terénom k chodníku a následne k Sliezskemu domu, kde bola vo vážnom stave odovzdaná privolanej posádke RLP na prevoz do nemocnice. Záchranná akcia trvala od obedňajších hodín do 23:00 hodiny, kedy sa záchranári HZS vrátili na základňu. Celkovo sa na nej zúčastnilo 15 profesionálnych a 5 dobrovoľných záchranárov HZS z oblastných stredísk Vysoké Tatry a Slovenský raj,“ uviedla Horská záchranná služba.

Zdroj: hzs.sk, FB HZS | Foto: FB Horská záchranná služba

Lajknite si i24.sk na Facebooku: